Teacher
View Resource
  • 7
  • 3

Average Cost

View Resource

Description

Overview:
In this real world problem students solve questions based on the relationship between production costs and price.
Level:
High School
Grades:
Grade 9, Grade 10, Grade 11, Grade 12
Material Type:
Activity/Lab
Author:
Provider:
Illustrative Mathematics
Provider Set:
Illustrative Mathematics
Date Added:
05/01/2012
License:
Creative Commons Attribution 4.0 Creative Commons Attribution 4.0
Language:
English
Media Format:
Downloadable docs, Text/HTML

Comments

*

Standards

Evaluations

No evaluations yet.

Add important feedback and this resource.

Tags (7)